BACHATA
Istnieją 3 podstawowe style bachaty: dominicana, moderna oraz sensual.
Dominicana
Jest to oryginalny styl powstały na Dominicanie. Wykazuje pewne podobieństwa do innych tańców latynoskich, zwłaszcza do cha-cha. Piosenki tworzone w tym stylu są relatywnie najszybsze. Choreografie charakteryzują się skomplikowaną pracą stóp, z dużą ilością półkroków.
Taniec rozliczany jest na 4. Krok podstawowy zwany box step jest dosyć prosto skonstruowany. Następujące po sobie kroki powodują przemieszczanie się na boki oraz do przodu i do tyłu. Schemat kroku podstawowego można opisać następująco: rozpoczynając od prawej stopy robimy chasse w prawo, czyli krok do boku prawą nogą → lewą nogą robimy krok łącząc ją z prawą → znów krok do boku prawą nogą, na liczenie 1 - 2 - 3. Na 4 robimy tap lewą nogą w miejscu, czyli unosimy i delikatnie w rytmie uderzamy palcami lewej stopy w podłoże, jednocześnie wykonując ruch biodrem w lewo. Następnie robimy to samo w przeciwnym kierunku. Tańcząc w parze, kobieta i mężczyzna robią kroki w zgodnym kierunku. Charakter tańca osiągamy przez odpowiednie ruchy bioder i reszty ciała. Bachatę można (a wręcz dobrze jest - jednak to zależy od tego, kto jest partnerem) tańczyć bardzo blisko, prawie złączonymi tułowiami oraz z prawą nogą wsuniętą nawet do połowy uda pomiędzy nogi partnera.
Moderna
Jest to styl powstały z radykalnego uproszczenia dominicany. Piosenki w tym stylu są znacznie wolniejsze. Zdarzają się wstawki gitarowe przypominające styl dominicana. Ze względu na prostotę jest to najbardziej popularny styl i jest on najczęściej nauczany.
Zamiast charakterystycznego dla dominicany kroku box step krokiem podstawowym są trzy kroki w lewo z tap na 4, a następnie 3 kroki w prawo, znów zakończone tap. Ze względu na wolniejsze tempo możliwe jest także wykonywanie większej ilości obrotów.
Sensual
Jest to zmodyfikowany styl moderna, kładący nacisk na zmysłowość. Piosenki mają tempo podobne do stylu moderna, chociaż mogą być wolniejsze.
Krok podstawowy jest taki sam, jak w moderna, ale znacznie bardziej rozbudowana jest praca górnej części ciała. Charakterystycznym ruchem jest tzw. body roll polegający na falowaniu całym ciałem. Partnerzy często wykonują figury stojąc w miejscu, nie robiąc żadnych kroków.